Eesti Orienteerumisliit
ENG
EST
RUS

Kaardid

O-kalender

Foorum

Registreeri võistlustele

EOLi kood
RSS

SPORTident märkesüsteemi kasutamine

SPORTident  

SPORTidenti märkesüsteem koosneb kahest põhilisest komponendist:

  • võistleja elektroonilisest kontrollkaardist (inglise keeles SPORTident control card, edaspidi nimetame seda SI-kaardiks) ja
  • kontrollpunktis olevast kontrolljaamast (inglise keeles SPORTident control station, lühemalt võiks kutsuda neid jaamadeks).

SPORTidenti kaart kinnitatakse kummipaelaga näpu külge. Igal kaardil on unikaalne kaardi number, mis on ka kirjutatud kaardi peale. Seda numbrit ei saa muuta. Tänaseks on kasutusel mitu versiooni SI-kaarte:

  • SI-5 - Kaardi mälu mahutab 30 kontrollpunkti koos ajaga, lisaks veel 6 märget ilma ajata. Kaardil on veel mälukohad stardi-, finiši- ja kontrollimisi aegade salvestamiseks. Märke tegemise aeg on umbes 0.33 sekundit.
    nb! SI-5 kaarte alates 2009. aastast ei toodeta, neid asendab sama hinnaga uus kaart SI-8.
  • SI-6 - Kaardi mälu mahutab 64/192 märget koos aegadega, lisaks kontrollimise, stardi- ja finišeerumisajad. Märke tegemise aeg on 0.130 sekundit.
  • SI-8 - Kaart mahutab 30 märget. Märke tegemise aeg 0.115 sekundit.
  • SI-9 - Kaart mahutab 50 märget. Märke tegemise aeg 0.115 sekundit.
  • SI-pCard - Mahutab 20 märget, kasutatakse põhiliselt matkaüritustel või muudel üritustel.

nb! SI-8 ja SI-9 kaardid ei tööta vanemate SI-jaamadega. Eestis on enamik jaamu uuendatud ja peamiselt on kasutusel 7. ja 8. seeria jaamad. Sellegi poolest veendu enne starti, et saad oma SI kaarti kasutada. Kui võistlusjuhendis ei ole vastavat märget, küsi igaks juhuks korraldajalt üle.


Andmed säilivad kaardi mälus üle kümne aasta. Kaardil ei ole vahetatavaid osi ja kaarti saab kasutada normaalsetes tingimustes aastakümneid.

SI-jaamad on programmeeritavad ning neile võib omistada erinevaid funktsioone (nullimine, kontroll, start, finiš, kontrollpunkt jne). Lisaks on olemas veel spetsiifilised SI-jaamad SI-kaartidest andmete lugemiseks ja jaamade programmeerimiseks. Neid kutsutakse juhtjaamadeks (Master stations).
 

SPORTident! Mida ma pean tegema?

Kui sul on isiklik SI-kaart, siis võid sellest teada anda päevaku korraldajale või sisesta see EOLi kodulehekülje Pass teenuse kaudu. Sellisel juhul on korraldajal eelnevalt teada sinu andmed ja andmete sisetamine päevakul on kiirem.

Suurematel võistlustel kontrolli stardiprotokollist, et sinu SI-kaardi number oleks õige. Kui on vale number, siis teavita võimalikult kiiresti korraldajaid, kes saaksid vea ära parandada, vastasel juhul võib tekkida arusaamatusi finišis, kui programm ei leia sinu andmeid või tühistab tulemuse. Üldjuhul võib ühe kaardiga võistluse jooksul startida ainult üks võistleja. Sama SI-kaardiga võib startida mitu jooksjat päevakutel või teatevõistluste korral. Kuid võistkonnal peab olema siiski minimaalselt 2 kaarti ja neid ei tohi kasutada teiste võistkondade juures.

Enne startiminekut kontrolli, et võtad kaasa ikka oma SI-kaardi.


SI kaardi hoidmine

SI jaam ja SI kaartSI-kaart (seda kutsutakse ka SI-pulgaks või SI-sõrmeks) käib kummipaelaga näpu külge. Soovitav on SI-kaardile kinnitada külge lisa pael, mille saab kinnitada ümber käe. Sellega väldid võimalust, et SI-kaart võiks võistluse käigus ära kaduda.

Start

Enne stardialasse sisenemist on vaja SI-kaart nullida. Selleks on korraldajad pannud stardiala väravatesse spetsiaalselt programmeeritud ja markeeritud SI-jaamad. Nullimisel (ing. CLEAR) tühjendatakse SI-kaardi sisu eelneva võistluse andmetest. Nullimiseks on vaja hoida kaarti jaama augus umbes 2-5 sekundit. Edukast toimingust annab teada heli ja valgussignaal. Peale puhastamist tuleb kaart kontrollida - kas kaart on puhastatud ja ka töökorras. Selleks on teine SI-jaam, mille nimeks on kontroll (CHECK). Kontrollimiseks piisab poolest sekundist ja jällegi antakse heli ja valgussignaal. Kui signaali ei tule, tuleb proovida kaarti uuesti nullida. Probleemide korral pöördu koheselt (stardi)kohtunike poole.
nb! Uuemate SI-jaamade korral võib stardialas olla ainult üks jaam mis nullib ja kontrollib koheselt, kas kaart on nullitud andes korras SI-kaardist märku heli- ja valgussignaaliga.

Väiksematel võistlustel, päevakutel ja treeningutel kasutatakse stardiaja saamiseks spetsiaalset SI-stardijaama. Sellisel juhul tuleb stardijoonel teha nn. stardi märkimine, mille käigus kirjutatakse SI kaardi sisse stardiaeg. Märkimine kestab hetke ja SI-jaam annab toimingu edukusest heli- ja valgussignaaliga märku. Kui stardijaam ei anna märku, siis tuleks proovida SI-kaart uuesti nullida või pöörduda kohtuniku poole.


Märke sooritamine SI-kaardiga


Rajal on kontrollpunkt sisustatud ühe või mitme SI-jaamaga. Jaamal on peal kontrollpunkti tunnusnumber. Märke saamiseks aseta SI-kaart jaamas olevasse auku (vaata ülalolevat fotot). Märke salvestamine võtab hetke ja toimingu tagajärjel salvestatakse kaarti jaama tunnusnumber ja läbimise aeg ning jaam annab heli- ja valgussignaali. Kui panite SI-kaardi jaama kaks või enam korda, siis salvestatakse vaid esimene kord. Kui aga teie kahe järjestiku märke vahe oli üle 10 sekundi või teeb keegi teine jaamas märke, salvestatakse teil samast KPst kaks märget. Kui SI-jaam ei anna heli- ja /või valgussignaali, siis tuleb teha tavalise kompostriga märge orienteerumiskaardil asuvasse R lahtrisse. Selliseks juhuks peab korraldaja olma varustanud kontrollpunkti ka tavalis(t)e kompostri(te)ga.

Finiš

Eraldistardi puhul (va viitstart) kasutatakse tavaliselt finišijoonel märkimist, millega võistleja fikseerib ise oma finišiaja. Finišijoonel tehtav märkimine ei erine millegipoolest metsas kontrollpunktis tehtava märkimisega - kuuldes ja/või nähes signaali, ongi aeg fikseeritud. Ühisstartide korral võib olla kasutusel eraldi finiši ajavõtt, kus kohtunikud fikseerivad lõpuaja ja järjekorra. Või on finiši KP viidud mõned meetrid peale finišijoont. Sellisel juhul peavad korraldajad garanteerima õige lõpetajate järjekorra. Juba enne starti uurige välja, kuidas on finiš korraldatud.

Andmete lugemine arvutisse

SI näideSellega aga ei ole veel kõik lõppenud. Vaja on veel andmed välja lugeda SI-kaardist. Finišialas on selleks eraldi spetsiaalne SI-jaam. Tavaliselt võiks leida selle juurest ka usina kohtuniku, kes hoolitseb, et andmed saaksid loetud. Andmete mahalugemiseks asetage SI-kaart juhtjaama ja hoidke seda seni sees kuni kuulete ja/või näete SI-jaama vilkumas ja piiksumas. Toiming võtab umbes 1-5 sekundit. Päevaku korral öelge korraldajale oma EOLi kood (või koodi puudumisel oma nimi) ja millist rada jooksite. Tavaliselt saate korraldajalt koheselt väljatrüki oma etapiaegadega ja kontrollitud tulemuse.

Soovin isiklikku SI kaarti

SI kaarte saab osta suurematelt päevakutelt või võistlustelt. Rohkem infot SI kaartide ja ostuvõimaluste kohta leiab SPORTidenti lehelt.

Täiendav Info

SPORTident'i kodulehekülg internetis : http://www.sportident.com (tootja kodulehekülg) ja http://www.tak-soft.com/sportident

www.orienteerumine.ee -- eol(a)orienteerumine.ee -- Õpetaja 9 Tartu 51003, Kontor: telefon +372 52 32 977
KlubiSHS(CMS) it: Tak-Soft 2007-2013, ver:1.2 2015-1203 www.tak-soft.com , Disain: Sirje Lind