Eesti Orienteerumisliit
ENG
EST
RUS

Kaardid

O-kalender

Foorum

Registreeri võistlustele

EOLi kood
RSS

Orienteerumiskaardid

Mis on orienteerumiskaart?

Orienteerumiskaart on detailne topograafiline kaart. Kaardile peavad olema kantud kõik objektid, milliseid võistleja suudab maastikul liikudes märgata. Kaart peab kajastama kõiki iseärasusi, mis mõjutavad kaardi kasutamist ning võistleja teevalikut: pinnavorme, maapinda, joostavust (läbitavust), põhilist maakasutusviisi, hüdrograafiat, asustust, ehitisi, teede ja radade võrgustikku jt. maastikul orienteerumist abistavaid objekte (allikas: ISOM 2017)

 

Eesti orienteerumiskaardid

Eesti orienteerumiskaartide andmebaasi on kantud kõik kaardistused alates 1962. aastast. Andmebaasis on lisaks andmetele ja kontaktinfole ka kaartide näidised.

Orienteerumiskaarte on võimalik otsida soovitud piirkonnast otsingu järgi

Uusi orienteerumiskaarte saab registreerida EOL Passiga kaartide andmebaasi sisse logides. NB! Õiguse kaartide andmebaasi kaartide lisamiseks saab vabas vormis taotleda elektronposti aadressilt eteenused@orienteerumine.ee.

 

Kuidas tehakse orienteerumiskaarte?

Kaardi joonistamine on head silma, kogemust ning palju aega nõudev protsess. Oma tegevuses juhindub kaardistaja rahvusvaheliselt kokku lepitud reeglitest, kuid kaardi kvaliteedis on oluline roll joonistaja oskustel ning pühendumisel.

Esmane ülesanne on leida maastik, mida (taas) kaardistada. Järgneb alusmaterjali ette valmistamine, mis alates 2010. aastast alates käib Eestis peamiselt Maa-ameti poolt kogutud laserskaneeritud kõrgusandmete (Lidar) põhjal. Lisaks laserskaneeritud kõrgusandmete kasutatakse uute maastike puhul ka 1:20000 Eesti Põhikaarti, ortofotosid, sprindikaartide puhul linnaplaane jt kättesaadavad materjali. Taaskaardistuste puhul on üheks lähtepunktiks vana orienteerumiskaart, kuid minevikus puudunud korralike aluste puudumise tõttu on need tihtipeale oluliste vigadega.

Enim aega võtab kaardistamisel välitöö, mille käigus käiakse läbi kogu maastik ning täiendatakse nähtu põhjal alusmaterjali. Lõppviimistlus valmib arvutis spetsiaalsete programmidega digitaalkaarti joonistades.

Rohkem infot orienteerumiskaartide joonistamisest leiad siit.

 

Rajameistritöö

Iga orienteerumisvõistluse ja -päevaku õnnestumisel on tähtis roll rajameistril, kes peab erinevas eas ning mitmesuguste oskustega orienteerujatele ette valmistama jõukohased ja huvitavad rajad. Hea rada kasutab maastiku pakutavaid võimalusi ja paneb proovile orienteeruja erinevad oskused.
Täiendav info siin.

 

Kaardistusvõistlus 2012

Ajakirja Orienteeruja numbris 1/2012 kuulutati välja kaardistusvõistlus, mille eesmärgiks oli anda kõigile võimalus kaardistada ühte maastikuosa Kambja asula külje all Tartumaal ning laekunud töid hinnata ja parimaid premeerida. Esimest korda toimunud võistlusele laekus 3 tööd:

Minija Pääslane

Toivo Saue

Uku-Laur Tali


www.orienteerumine.ee -- eol(a)orienteerumine.ee -- Õpetaja 9 Tartu 51003, Kontor: telefon +372 52 32 977
KlubiSHS(CMS) it: Tak-Soft 2007-2013, ver:1.2 2015-1203 www.tak-soft.com , Disain: Sirje Lind